July 20, 2024
6. Prova Günü Eurovision 2022

CANLI BLOG: İkinci prova ayrıntıları

CANLI BLOG: İkinci prova ayrıntıları

Dijital basın merkezinden herkese merhabaaa! Bugün birinci yarı finalde yer alan son ülkeler ve ikinci yarı finalin ilk yarısında yer alan ülkeler ikinci provasını gerçekleştirecek. Prova gerçekleştikten sonra provanın ayrıntılarını anında buradan paylaşıyoruz. O yüzden anlık olarak sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın. Yoğun bir gün bizleri bekliyor….

IZLANDA

Dijital basın merkezinde teknik sorun yaşandı ve dün Arnavutluk’un provasında olduğu gibi İzlanda’nın ikinci provasını izleyemedik. Neyse ki son anda İzlanda’nın provasını izleyebildik. Gelelim perrformansa, Systur retro bir kıyafetle bizleri karşıladı. Arkalarında bir davulcu eşlik ediyor. Işıltılı grafiklerin kullanımı yani sıra sonbahar, altın ve kırmızı tonlarında ışıklar kullanıldı. Performans ulusal finale benziyor ancak bir anda her birinin yüzünü aynı anda ekranda görüyoruz. Bu arada performans başlarken kamera açılarıyla suyu da görüyoruz.

NORVEC

Subwoolfer’in performansı oldukça ulusal final performansına benziyor. Performans başlangıçta kamera açılarıyla uzaktan sahnedekilere doğru yaklaşıyor. Kendilerine sarı takım elbiseli üç dansçı eşlik ediyor. Astronot kostümlü DJ ise yüksekte yer alıyor. Şarkının nakaratında ekranda ‘Banana’ gibi sarı-siyah renginde kelimeler gözüküyor. Her zaman olduğu gibi keyifli bir performans izledik.

ERMENISTAN

Rosa Linn’in sahnesi için duvarları ve mobilyaları yapışkan notlarla kaplanmış beyaz bir yatak odası kuruldu. Performans başlangıcında Rosa Linn’i elinde gitarıyla yatağının üzerinde oturarak şarkısını seslendirdiğini görüyoruz daha sonra gitarı birakarak odanın içinde dolaşarak şarkısının seslendirmeye devam ediyor. Duvarlardan kağıtları kaldırırken “Snap” gibi yazılı kelimeler ortaya çıkıyor. Performansın sonlarında duvardan büyük bir kağıt daha sökerek bir dairenin içinden seyircilerin karşısına çıkıyor ve şarkısını orada sonlandırıyor. Performansı heyecan yaratmasa da oldukça güzel ve tatlı bir performans bizleri bekliyor…

FINLANDIYA

The Rasmus’un sahne performansı devasa asılı kalmış siyah balonlarla kaplı. Kıyafet olarak sarı yağmurluk giymeyi tercih ettiler. Grubun solistini elinde sarı balonla sahnede tek başına görüyoruz daha sonra balonu havaya uçuruyor ve performansına devam ediyor. Nakarat kısmında grubun diğer üyeleri eşlik ediyor. Şarkının diğer kısmında balonların arasından geçerek performansına devam ediyor. Grup, performansında havai fişek ve duman kullandı. Yılların başarılı grubu olduğu için performansı kusursuzdu. Kesinikle yarı finalde izlerken zevk alacağız…

ISRAIL

Michael Ben David tek başına aynaların arasından performansına başlıyor. Daha sonra kendisine dört dansçı eşlik ediyor. Performansın bir bölümünde beyaz ışıklar ve zemindeki ledler eşlik ederken performansın diğer bölümünde ‘I.M’ yazılı kırmızı beyaz ledler eşlik ediyor. Michael klipteki gibi beyaz kıyafet giymeyi tercih etti. Vokaller oldukça başarılı ve performans gerçekten çok keyifli, zevkle izledik.

SIRBISTAN

Konstrakta ulusal finalde sergilediği performansın aynısını sergiliyor diyebiliriz. Şarkı önemli mesajlar içerdiği için şarkının bazı bölümlerinde İngilizce altyazı yer alıyor.

AZERBAYCAN

Nadir’in performansı bir merdivende gerçekleşiyor. Sahnede kendisine bir dansçı eşlik ediyor. Dansçıyı Nadir’in gölgesi gibi düşünebilirsiniz. Nadir’in hareketlerini taklit ediyor. Beyaz ışıklar ve koyu bir arka plan yer alıyor. Performansın sonuna doğru merdiven ikiye ayrılıyor ve dansçıyla Nadir’i karşılıklı görüyoruz. Led ekranda mavi şimşek görselleri kullanılmış. Şimşekler yandan görünen bir yüz silüeti oluşturuyor. Performansın son kısmı vurucu diyebiliriz çünkü kırmızı ve beyaz ışıklar performansı büyülüyor. Nadir’in sesi muhteşemdi izlerken tüylerimiz diken diken oldu.

GÜRCISTAN

Circus Mircus ikinci provasını gerçekleştirdi. Grup üyeleri performans boyunca ana sahneyi kullanıyor ve çok hareket etmiyorlar. Kamera açıları genel olarak üyelere ve grubun tamamına odaklı, farklı bir açı kullanmamayı tercih etmişler. Performans arkadaki led ekranda ve zeminde kullanılan renkli şekillerden ve şarkıyı söyleyen dudaklardan oluşuyor. Oldukça renkli ışıklar kullanılmış. Vokal başarılı diyebiliriz.

MALTA

Emma Muscat performansını bir platformda bulunan piyano başında yapıyor daha sonra platformun yanındaki merdivenlerle piyano’nun üzerine çıkarak şarkıyı nakarat kısmına kadar söylemeye devam ediyor. Daha sonra inip sahnenin ön kısmına doğru giderken iki erkek dansçısı sahnenin en ön kısmına doğru eşlik ediyor ve diğer kız dansçıları da geliyor ve şarkının sonuna kadar en önde kalıyor.

Performansında duman ve havai fişek kullanılmış. Kamera açıları oldukça güzel duruyor. Eğlenceli şarkı, Emma’nın sesi de gayet güzel.

SAN MARINO

Achille Lauro ikinci provasını gerçekleştirdi. Performansına sahnenin arkasında başlıyor, başlangıçta onu görmüyoruz. Daha sonra sahnenin ortasına gelerek şarkıyı söylemeye başlıyor. Bateristler küp demirliklerin içinde duruyor. Sahnede çok fazla duman var ve kırmızı renk ağırlıkta. Achille ikinci kısımda gitaristiyle en önde duruyor. Şarkıda gitar solosu başladığında gitarist sahnenin B bölgesine gelirken, Achille ana sahnede boğaya binerek rodeo yapmaya başladı, kamera açıları güzeldi ancak vokalde biraz sıkıntı vardı, çözülebilir olduğunu düşünüyoruz.

Photo by: EBU