July 22, 2024
3. Prova Günü

CANLI BLOG | 2 Mayıs: İlk prova ayrıntıları

CANLI BLOG | 2 Mayıs: İlk prova ayrıntıları

Merhaba! 2023 Eurovision’un üçüncü prova gününde ilk provalar devam ediyor. Bugün ikinci yarı finalde yer alan ülkeler ilk provasını gerçekleştirecek. İlk prova saat 12:30’da (TSİ) Estonya ile başlayıp saat 20:40’da Avustralya (TSİ) ile sona erecek.

Sizleri bu sayfadan anlık olarak bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bizi diğer sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unuymayın. Instagram‘dan her gün saat 21:30’da canlı yayında provaları değerlendiriyoruz ve paylaşımlara devam ediyoruz. Twitter sayfamızdan da anlık olarak paylaşımlar yapıyoruz. Telegram‘a da uğrayın sohbet bölümümüz de var.

ESTONYA

Yarışmadaki ilk kuyruklu piyanomuza merhaba deme zamanı – Eesti Laul’da ilk karşılaştığımız perili piyanonun aynısı var ve Liverpool’a yapılan uzun yolculuktan sonra bile kendi kendine çalabiliyor.

Alika’nın çok güçlü bir sesi var ve bu şarkının vokal aralığı şarkı söylemeyi oldukça zorlaştırıyor – bunu son birkaç aydır arabada/duşta yaptığımız birçok başarısız denemeden biliyoruz. Aynı zamanda Liverpool sahnesinin aydınlatma ve grafik kapasitesinin harika bir örneği – burada dramatik bir etki için kullanılmayan bir inç kare zemin ve LED arka plan yok. Güne canlandırıcı bir başlangıç oluyor.

Alika’nın sahne kıyafeti uzun kuyruklu güzel mavi bir elbise.

Estonia's Alika rehearses for the first time in Liverpool

İZLANDA

Bu çok eğlenceliydi – Diljá’nın muazzam bir sahne hakimiyeti ve bulaşıcı bir enerjisi var ve sahip olduğu en büyük gücü bu olağanüstü sesinde. Ayrıca çok iyi hareket ediyor, tüm sahneyi yüksek tekmeler ve jimnastik hareketleriyle kaplıyor – bu yıl Eurovision’da başka hiçbir şeye benzemeyen, vokal ve fiziksel gücün gerçekten çekici bir kombinasyonu. Ayrıca yıllardır Eurovision’da çok fazla davul ve bas görmedik ve şimdi daha fazlasını istiyoruz lütfen. Gümüş takım elbiseye de BAYILDIK!

YUNANİSTAN

Victor, bu kadar genç yaşta bu kadar büyük bir arenada performans sergileyeceği için gergin olsa da, bunu göstermiyor – LED duvardaki birden fazla dev Victor tarafından destekleniyor, buna hem ses gücü hem de sahnedeki harika enerjisi de ekleniyor. İmzalı dans hareketi, önümüzdeki Perşembe günü arenayı zıplatacak bulaşıcı bir sıçrama – Ed Sheeran, onun müzikal etkilerinden biridir ve What They Say’da Sheeran havasını kesinlikle hissedebilirsiniz. Kendinden emin ve moral veren bir performans ve Yunan delegasyonu bundan çok memnun olmalı. Performansında duman kullanan ülkelerden biri oldu.

Kostüm açısından, dün Theodor’un giydiği aynı şort ve ceket havası var ama daha az sarı. Safari şıklığına bayılıyoruz.

Resim

POLONYA

Yardımcı şarkıcı/dansçı olmayan üç performanstan sonra, Blanka SOLO değil. Dört yardımcı dansçısı var ve bu şarkı baştan sona kocaman bir yaz havasında. Blanka kulağa harika geliyor ve tropik grafiklerin zemininde o sahneyi tamamen ele geçiriyor – hatta bir elbise çıkarışı var VE tüm Eurovision havamızı dolduran şarkının ortasında bir dans arası var.

Performansın son kısmında Blanka’ya havai fişek yağmuru eşlik ediyor.

SLOVENYA

Eurovision’da seyirciyle bağlantı kurmak hakkında çok konuşuyoruz – tabii ki arena da önemli ama aynı zamanda televizyonda izleyen yüz milyonlarca insan da var. Måneskin ustaca bir iş çıkardı ve Joker Out da aynı türden bir karizmaya sahip. Büyük sahne deneyimleri de gerçekten kendini gösteriyor – bu zahmetsiz bir performans ve şu anda hayatlarının en güzel anını yaşıyor gibi görünüyorlar.

Resim

GÜRCİSTAN

Performansta rüzgar makinesi kullanılıyor… Bu, Iru’nun şeffaf beyaz elbisesine, Echo’nun klibine çok benzeyen bazı dramatik hareketler ekliyor. Şarkının tamamı, dönen duman ve fırtınalı havadan oluşan bir LED fonuyla, sahnenin ortasındaki yükseltilmiş bir platformda icra ediliyor. Tüm bunlar hep birlikte muazzam bir atmosferik performans yaratıyor ve Iru’nun nefes kesen sesi şimdiden Liverpool arenasında adeta kıyametleri koparıyor.

SAN MARINO

Bu yıl Eurovision’da çok fazla “büyük mekan” deneyimi var ve San Marino’nun Piqued Jacks’i şu anda burada evinde gibi görünüyor. LED duvar, kırmızı ve siyah grafiklerden oluşan bir deniz adeta ve grup üyelerinin kalplerini ve ruhlarını o sahnede bırakana kadar ayrılmayacakları çok belli. Solist E-King’in büyük bir duruşu ve karizması var – tüm performans mümkün olan en iyi şekilde cesur ve ham.

Piqued Jacks, “Partiyi getir / Afrodit / Ve seni dans pistinde kovalayacağım” diyor. Malta’dan The Busker, İsrail’den Noa Kirel… ve şimdi de San Marino. Euroclub dans pisti vahşi olacak.

Aşağıdaki sahne arkası fotoğrafında E-King’in ceketinin ışıltılı etkisini tam olarak göremiyorsunuz, ancak sahne ışıklarının altında çok gösterişli.

AVUSTURYA

Resim

Bu şarkının bir mesajı var, gümbür gümbür bir bas çizgisi var, BÜYÜK bir sesi var, herkesin hemen öğrenmesi gereken delice cilalanmış bir dans rutini ve bir repliği var. Oh mio padre (aman tanrım) , vücudumda bir hayalet var, sanki Vienna Boys Korosu gibi şarkı söylüyor.

ARNAVUTLUK

Bu şarkıda yumuşak bir yapı yok – Albina şarkıya açılış noktasından itibaren TÜM sesleri veriyor. Duje, aile temalı güzel armoniler ve bazı harika dans hareketleri ile sevgi ve aile birlikteliğinin çok içten ve dramatik bir şarkısı.

Pazar günkü İsviçre’nin sahnesinde olduğu gibi, bunun sahnelenmesi de efsanevi yaratıcı Sacha Jean-Baptiste’nin eseri ve LED duvar tamamen Arnavutluk bayrağının 🇦🇱 siyah ve kırmızı renklerinden oluşuyor. Kesinlikle yapay alev de eklenecek, mi acaba? Bu TÜM alevleri hak ediyor – sizi yine haberdar edeceğiz.

LİTVANYA

Resim

Bu çok büyüleyici bir balad ve Monika ile dört back vokalist arasındaki ses uyumları yeterli olmasaydı, nabız gibi atan davul ritmi arena zemininde gümbürderdi, bu yüzden buna bir şey yapamazsınız, sadece dahil olabilirsiniz. Stay’in sözleri halk ezgilerine dayanıyor ve “Čiūto Tūto” sözleri genellikle Litvanya halk danslarında bir büyü sözü olarak kullanılıyor. Önümüzdeki Perşembe günü bunun Liverpool Arena’da büyü yapmasını bekliyoruz.

AVUSTRALYA

Bu şarkı, ikinci Yarı final bitişi için, 80’ler tarzı sentezlerin büyük bir eski rock nakaratına dönüştüğü salt bir EZİCİ melodi. Bu şarkı, ayırt edici şekilde Avustralyalı VE aynı zamanda muhteşem şekilde Eurovision için olmayı başarıyor, bu da Avustralya’nın 2015’te yarışmaya katıldıklarından beri Eurovision parıltısından nasıl nasiplendiklerinin harika bir göstergesi. Voyager tam bir profesyonel gibi görünüyor ve hem Liverpool sahnesininde hem de o payetli houndstooth kareli kıyafetlerin içinde yıkılıyorlar.

Bir de sahnede, dün aksesuar mağazasında gördüğümüz ve kime ait olduğunu merak etmiş oldugumuz o araba da var. Arabalar hakkında hiçbir şey bilmiyoruz, bu yüzden size marka veya modeli söyleyemeyiz ancak 80’lerden ve sportif görünüyor – şu anda diyebileceğimizin en iyisi bu, ancak ikinci provalardan önce daha fazlasını öğreneceğiz. Peki yapay alevler (pyro) geliyor mu? Güncelleyeceğiz…