CANLI BLOG | 1 Mayıs: İlk prova ayrıntıları

0

Herkese iyi haftalar. Bugün 2023 Eurovision’un ikinci prova gününde ilk provalar devam ediyor. Bugün birinci yarı finaldeki son 5 ülke ve ikinci yarı finaldeki ilk 5 ülke ilk provasını gerçekleştirecek. İlk prova saat 12.30’da (TSİ) İsrail ile başlayıp saat 20.00’de (TSİ) Kıbrıs Rum Kesimi ile sona erecek.

Sizleri bu sayfadan anlık olarak bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bizi diğer sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unuymayın. Instagram‘dan her gün saat 21:30’da canlı yayında provaları değerlendiriyoruz ve paylaşımlara devam ediyoruz. Twitter sayfamızdan da anlık olarak paylaşımlar yapıyoruz. Telegram‘a da uğrayın sohbet bölümümüz de var.

Provalar ile ilgili sitemizden yorum yapmak istiyorsanız aşağıda ‘yorum’ kısmından yazabilirsiniz.

İSRAİL

Noa, performansına LED’lerle aydınlatılan devasa bir kutuda, açıları güzel olan, dönen kameralar ve çok sayıda flaş ışığıyla başlıyor. Hepsi uyumlu siyah ve pembe ıslak görünümlü kostümler giymiş beş dansçı tarafından destekleniyor ve tüm rutin baştan sona pop-video cilalı.

Noa “Dansımı görmek ister misin?” diye soruyor. Evet, evet istiyoruz! Ve dansın beklemeye değer olduğunu onaylayabiliriz. Bir pazartesiye işte böyle başlarsınız.

Belli ki İsrail yapay alev kullanıyor- bir havai fişek yağmuruyla rutin sona eriyor. Ayrıca Noa’nın dans molası için pantolonunu çıkarıp attığını ve rutini çizme ve iç çamaşırıyla tamamladığını fark ettik.

Noa Kirel gets ready for her first rehearsal

AZERBAYCAN

İsrail tüm ışık ve kamera hareketlerini getirdikten sonra, bu eğlenceli şekilde şatafatsız ve büyüleyici – Tural ve Turan kalp şeklindeki bir podyumun sahnenin ortasında, uyumlu yeşil ve mor takımlar giyiyorlar ve güzel uyum yakalıyorlar. Resmi videodaki markalaşmış fötr şapkalarından eser yok, belki Belçika’dan Gustaph’ı gördüler ve Eurovision şapka savaşlarına girmemeye karar verdiler.

Liverpool Arena’nın kulislerinde daha önce hiç böyle iki şık erkek oldu mu?

TuralTuranX backstage for their first rehearsal.

ÇEKYA

Slav kardeşliğinin ateşli şarkısını seviyoruz ve bu parçadaki devasa bas çizgisi Liverpool arenasında harika duyuluyor. Zemin gümbürdüyor ve İsrail’den sonra çatıdan geriye kalanlar şimdi havaya uçuyor.

Vesna, Çekya ulusal finallerindeki ve resmi videodaki parlak renklerden çok farklı olan uyumlu pembe pantolonlu takımlarıyla performans sergiliyor. Grubun altı üyesi, süper gösterişli bir dans rutini sergiliyor ve üç dakikanın tamamı, dolu dolu kız gücü enerjisiyle gerçekten uyumlu ve iyi bir şekilde bir araya getirilmiş duruyor.

HOLLANDA

Bu aynı anda hem üzücü, hem rüya gibi hem de canlandırıcı. Mia ve Dion dönen küçük bir sahnedeler ve arenadaki spot ışıklarının arka planında birbirlerinin etrafında hareket ederken bu güzel bir etki yaratıyor. Tüm performansı gerçekten samimi/homojen kılan karmaşık bir kamera kurulumu var- eğer önümüzdeki hafta arenada canlı izleyecekseniz, kesinlikle video versiyonunu da izlemelisiniz çünkü tamamen farklı bir bakış açısı sunuyor. Her iki vokal de güç merkezi gibi ve armonileri gerçekten çok özel – kostümlerini aşağıdaki sahne arkası fotoğrafında görebilirsiniz.

Resim

FİNLANDİYA

Käärijä’nın asit yeşili bolero ceketinin dört pembe giyimli dansçıyla birlikte Liverpool’a ulaştığını doğrulamaktan mutluluk duyuyoruz. Ayrıca bir palet yığını ve kocaman bir tahta kutu da var – performansa içinde başlıyor, sonra üstüne tırmanıyor ve yere dönmeden ve dansçılarını benzersiz bir şekilde bir rutinde yönlendirmeden önce birkaç hamle yapıyor, eşsiz Käärijä.

Bu şarkı Fince, ancak şarkı sözleri esasen Käärijä’nın birkaç piña coladas ile başladığı ve her tarafına şampanya döktüğü bir bar gezintisi, bu noktada ilk yarının ilk yarısı neşeli bir schlager marşına dönüşüyor. Bu performans tam bir delilik, bir parti ve Eurovision’u tam da bu yüzden seviyoruz. Performansta havai fişek olacak.

DANİMARKA

Bu, kesinlikle bu yılki Eurovision’daki en çağdaş sahnelerden biri ve Green Room’da biraz patlama yaşıyoruz. Reiley’nin seti gerçekten akıllı, üç uçlu döner bir yapıdan oluşuyor- kapılardan geçerken her dönüşte farklı bir renkte bir oda sunuyor, LED zemini ve yansıtılan grafikleri de iyi kullandı. Dönen bulutlardan kalplere ve emojilere uzanan görseller eğlenceli ve sevimli. Tüm performansa rüya gibi bir kalite katıyor. Çok Z Kuşağı ama şu anda arenadaki herkes gülümsüyor.

Bu aynı zamanda bu yıl kırık ya da başka türlü kalpler hakkında birkaç şarkıdan biri.

ERMENİSTAN

Performans, Brunette’in dönen grafiklerin fonunda sahnenin önüne dikilmiş eğimli bir yapı üzerinde uzandığı yumuşak bir piyano baladı olarak başlıyor. Ardından, seyirci rüya gibi sallanırken, Brunette şiddetli bir rap ile araya giriyor ve her şey ATEŞ ALIYOR. Brunette’in inanılmaz bir sahne hakimiyeti ve güçlü bir vokali var ve bu sahneleme, tempo değişimleri sırasında ışığın ve grafiklerin gerçekten zekice kullanılasını saglıyor. Güçlü bir iş- Aşağıdaki sahne arkası fotoğrafında Brunette’in kostümünü görebilirsiniz.

ROMANYA

Bu performans, sahneleme açısından Romanya ulusal finallerinden çok farklı duruyor- Theodor parlak sarı bir şort takım elbise içinde şık görünüyor – onu daha önce sahne arkasında da gördük ve adeta Pikachu çorapları giyiyormuş gibi görünüyordu – fotoğraflı kanıtı ele geçirmeye çalışacağız.

Bu tamamen D.G.T. (Off and On) kayıtlı versiyondan farklı – ilk yarı, sadece Theodor, gitarı ve güçlü sesiyle sadeleştirilmiş akustik şeklinde. İkinci yarı, Theodor’un tüm şuhluk ve enerjiyi ve ayrıca dramatik bir bitiş için bir bonus dansçıyı getirmesiyle, rock temposunu çok daha tanıdık gelen bir performansa taşıyor. Bugün bizim beklediğimiz şey olmadı, ama kesinlikle unutmayacağız.

BEİKA

Bu çok iyi hissettiren bir parça ve Gustaph’ın pembe beyaz kıyafeti inanılmaz derecede şık. İyi ve kötü zamanlarda bizi asla hayal kırıklığına uğratmayan insanlar hakkında aşk dolu bir ilham kaynağı.

Gustaph’ın kendi uçuş merdivenleri, üç back vokali ve voguing’e uygun bir LED arka plan, drag queenler ve Gustaph’ın dünyasını daha iyi bir yer yapan diger tüm insanlar var. Green room dansı göruyoruz ve önümüzdeki Perşembe günü kalabalığın çıldırmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

KIBRIS RUM KESİMİ

Bu performans adeta harika bir ikinci prova gününü bitirmenin harika bir yolu. Break A Broken Heart, Liverpool Arena zemininde titreşen bir davul ritmi ile güçlü, içten bir balad – Andrew’un vokali muhteşem ve bu şarkının ilk büyük notadan daha da büyük bir bitişe kadar inşa edilmesinde heyecan verici bir şeyler var. LED fon, şelaleden alevlere geçiş yapıyor ve tüm bu şey, muazzam bir Pazartesi öğleden sonrası ruhu. Performansta alev ve duman kullanıldı.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir