July 12, 2024
1. Prova Günü Eurovision 2023

CANLI BLOG: İlk prova ayrıntıları

CANLI BLOG: İlk prova ayrıntıları

Herkese mutlu pazarlar. Bugün 2023 Eurovision’un ilk provaları başlayacak. İlk prova saat 12.30’da (TSİ) Norveç ile başlayıp saat 20.00’de (TSİ) İsveç ile sona erecek.

Gün boyunca provalar ile ilgili anlık bilgileri buradan takip edebilirsiniz.

Eurovision’un resmi sosyal medya hesaplarından prova görüntüleri ve videoları paylaşılacak.

NORVEÇ

Alessandra’nın ciddi güç omuzları ve siyah bir pelerini olan muhteşem bir metalik büstiyer ile ikinci şık olduğunu doğrulayabiliriz. Buz mavisi aydınlatmayla (LED ekran) desteklenen dev küre çubukları olan dört dansçı ona eşlik ediyor.

Sahnelemeyi bir kenara bırakırsak, bu şarkı, Liverpool Arena’nın zemininde titreyen davullar ve sonundaki o çatıyı kaldıran ıslık notasıyla büyük bir kadın güçlendirme savaş narası. Ayrıca performansta pyro kullanılmadı.

MALTA

Bu, destansı bir saksafon kancası ile çok eğlenceli bir retro funk/pop parçası. Sahneleme açısından The Busker, bir parti evi (kartondan bir Destiny içeriyor!), sarı bir park bankı ve bir elektrik direği, kırmızı bir araba ve kanepeli küçük bir oda içeren dört parçalı bir setle TÜM aksesuarları getirdi. Grup, setin her bölümü arasında dans ediyor ve 3 perdelik zekice bir görsel hikaye anlatımı var.

SIRBİSTAN

Sahneleme açısından Luke, Sırbistan Ulusal Finallerinden dev yatak* desteğini ve uzun hortumlar taşıyan dört maskeli dansçıyı getirdi – bu hortumlardan duman çıkacağına dair bir söylenti duyduk, bu yüzden bunu alevli provayı gorunce güncelleyeceğiz. Titreşen bas ve video oyunu grafikleriyle her şey karanlık, gerçeküstü ve hipnotize edici – izleyicilerin kesinlikle unutamayacakları bir performans. Performansında duman da göreceğiz.

LETONYA

Bugün ilk provasını gerçekleştirecek olan Sudden Lights’in bavulu kayboldu. Gruba göre bavullar Almanya’da kaldı. Bu yüzden provaya kostümsüz katılacaklar. Grubun son açıklamasına göre havayolu şirketi bavulları kaybetti ancak bugün bavullarını geri alacaklar.

Bu performans, Supernova’da gördüğümüzle aynı atmosferik/ani aydınlatma (Sudden lighting) stilini kullanıyor – tam olarak büyük bir arena sahnesine uygun türden bir performans. Ayrıca solist Andrejs Reinis Zitmanis’in melankolik sözleri kulağa harika geliyor – sonunda bize TÜM hisleri veren hoş bir sessizlik anı var.

PORTEKİZ

Açılış piyano glissando büyük I Will Survive hisleri veriyor, ancak bu performans saf müzikal tiyatro muhteşemliği. Sahneleme, Mimicat’in Festival da Canção’daki kazanan performansından çıkarıldı – hala enerjiyi getiren dört yardımcı dansçı (orada kesinlikle bazı Samba hareketlerini gördük), ancak kanepe yok. Işıklandırma ve kostümlerin teması KIRMIZI – Mimicat’in elbisesi tamamen kırmızı tüylerden yapılmış ve Euroclub’a çok benzer bir şey giyene kadar REST yapmayacağız.

Vocally Mimicat kulağa inanılmaz geliyor – bu klas bir kabare kalabalığı memnun ediyor ve son not BÜYÜK. Tam da bizi provalarla dolu bir öğleden sonra havasına sokmak için ihtiyacımız olan şey.

İRLANDA

Resim

Klipteki payetli maskelerin hiçbir yerde görünmediğini doğrulayabiliriz – bunun yerine Conor, parlamalı glam rock altın rengi bir catsuit içinde. Bu sahne aynı zamanda günün ilk merdivenlerini de içeriyor – TÜM LED ışıkları içeren bir at nalı düzenlemesi var. Tüm performans harika görünüyor ve kulağa harika geliyor ve zaten yapay alevlerin de geldiğini duyduk. Kısa süre içinde güncellenecek.

İlk provada bile, Liverpool Arena’daki kalabalığın bu coşkulu nakarata eşlik ettiğini hayal etmek kolay. Bunu hiddetlice yazıyor olmasaydık, ellerimiz kesinlikle havada olurdu.

HIRVATİSTAN

Bu eğlenceli. Let 3, kendi alameti farikası olan abartılı kostümleri, akıl almaz grafikleri ve son moda şapka/elbise kombinasyonlarıyla başlıyor ve ardından son nakarat için iç çamaşırlarına kadar soyunup devasa füzeler sallıyor. Sahnede soyunma konusunda kapsamlı bir sicile sahipler, ancak bunu bir Pazar öğleden sonrası için klas seviyede tuttular. Uh!

İngilizce okuyunca, bu şarkının sözleri bir çocuk tekerlemesi ya da ninni gibi hissettiriyor ama içinde traktörler, öpüşmeler ve savaş var. Bu üç dakikalık bir destan bizi hemen uyutmuyor aksine dans etmeye gitme isteği uyandırıyor. Etek ve denizci şapkası giyiyorlar, en azından son nakarata kadar.

Finalde havai fişekler atılacağını da duyduk. Elbette dogrudur.

İSVİÇRE

‘Watergun’ evrensel bir barış çağrısıdır. Remo’nun bu sözlerle gerçek bir bağ kurduğu açık ve vokali çok güzel. Sahneleme açısından, dört dansçısı var ve kendisi de dans ediyor ki bunu beklemiyorduk. Performansında duman ve havadan yağan kırmızı havai fişek kullanıyor.

MOLDOVA

Moldova’dan gelen bu performansta sevilecek çok şey var. Devasa davullar, destansı flütçü Sergiu, Pasha’nın atmosferik vokalleri, kocaman boynuzlu iki vokalist. Bu, Eurovision’da çok daha sık gördüğümüz türden bir ethno-banger ve hep birlikte arena zemininde nabız gibi atan bir performans yaratıyor.

İSVEÇ

Işık kutusu geri döndü ama Melodifestivalen’de gördüğümüzden daha küçük bir versiyon olarak. Ayrıca yerden yükseltilmiş, böylelikle alt kısım sahneye tekerlekle taşınabiliyor. Sahne ve LED ekran, dönen bir duman denizi ve tüm etki inanılmaz derecede yoğun.

Bu Loreen, yani bu çok açık ki, bu performans o catsuitten daha sıkı ve o korkunç derecede uzun tırnaklardan daha cilalı. Kulağa inanılmaz geliyor, inanılmaz görünüyor – harika bir ilk gün provası için mükemmel bir bitiş.

Kaynak: Eurovision.tv